Végrehajtandó börtönbüntetésre ítélte a filmforgatásokon megvesztegetett közterület-felügyelőket első fokon, nem jogerősen a bíróság – közölte a fővárosi főügyész kedden az MTI-vel. Budapest több részén is „elharapódzott” a filmforgatás az utóbbi években – a környéken lakók nagy bánatára.
Filmet forgatnak a környékén? Erre számíthat:
- A filmforgatás alatt általában napokra lezárnak teljes utcákat, az ott parkoló autókat pedig elszállítják vagy odébb daruzzák, komoly fejfájást okozva a környéken lakóknak.
- Különösen kedveltek az újbudai lokációk – főleg a Móricz Zsigmond körtér és környéke – ahol a kovid előtt egymást érték a különféle forgatások.
- Az egyik forgatás alkalmával – egy péntektől-vasárnapig terjedő időszakban – például komplett utcákat ürítettek ki, viszont egészen vasárnap délutánig semmi érdemleges nem történt.
- A helyi lakosok már többször is szóváltásba kerültek az oktalan lezárások miatt a filmes cégek alkalmazottaival; a Móricz Zsigmond körtéren és környékén a parkolás – filmforgatástól függetlenül is – évek óta tragikus.
– számolt be egy újbudai lakos.
Túlterjeszkedtek a helyszíneken
Ibolya Tibor közleményében azt írta, több mint húsz korrupciós bűncselekmény, valamint többrendbeli hivatali visszaélés miatt nyújtott be vádiratot a Fővárosi Törvényszékre a Fővárosi Nyomozó Ügyészség. Az ügyben – a bírósági eljárásban történt egyesítést követően – összesen 13 vádlott szerepelt.
A vádlottak között volt a két közterület-felügyelő is, aki jogtalan előnyért cserébe „széles körben” szegte meg hivatali kötelességét.
A korrupciós bűncselekmények többsége túlnyomórészt filmforgatások helyszínéhez kapcsolódott.
A vád szerint a vesztegető vádlottak egyike 2018-ban, egy szervizcég ügyvezetőjeként, filmforgatásokhoz szerzett közterület-használati engedélyeket. A filmforgatásokon azonban többször előfordult, hogy:
A tényleges forgatás, parkolás, területfoglalás nem, vagy nem csak az előzetesen engedélyezett helyeken történt, azonban idő hiányában újabb engedély beszerzésére ilyenkor már nem volt mód
– írta a főügyész.
Hozzátette: a cégvezető vádlott megegyezett a két fővárosi közterület-felügyelővel, hogy amennyiben egy adott filmforgatáson a területhasználati engedélyben szereplőkön túlterjeszkednek, pénzért a közterület-felügyelő vádlottak biztosítják – akár más közterület-felügyelők befolyásolásának ígéretével is -, hogy ne legyen ellenőrzés és bírságolás, a filmforgatás zavartalanul megtörténhessen. Megjegyezte: minderről a cégvezető vádlott megbízói nem tudtak.
A közterület-felügyelők a kötelességszegésekért – a vád szerint 15 esetben – alkalmanként 25 és 40 ezer forint közötti összeget kértek.
A két közterület-felügyelő emellett vendéglátó egységeknek, rendezvényszervezőnek, reklámcég projektvezetőjének, dohánybolt tulajdonosának és egy építési vállalkozónak is biztosított engedély nélküli közterület-használatot.
A nyomozó ügyészség indítványa alapján a két közterület-felügyelőt a bíróság 5 év, illetve 4 év 6 hónap végrehajtandó börtönbüntetésre, valamint 1-1 millió forint pénzbüntetésére ítélte, és mindkettőjüket véglegesen eltiltotta a közterület-felügyelői tevékenységtől. A filmforgatásokkal érintett cégvezetővel szemben a bíróság 2 év börtönbüntetést szabott ki. A többi vádlottat felfüggesztett szabadságvesztésre vagy pénzbüntetésre ítélte a bíróság, az egyik vádlottat pedig – szintén ügyészi indítványra – felmentette.
Tetszett a cikk? Ne felejtsétek el megosztani! Köszönjük!
KÉRJÜK, HOGY TÁMOGASD A MUNKÁNKAT!

A Biztosító Magazin küldetése, hogy elősegítse Magyarországon a biztosítási tudatosság növekedését, valamint, hogy platformot teremtsen a szakmában dolgozó kollégák személyes márkájának építésére.
Ha neked, is fontosak ezek az értékek, akkor kérjük, hogy támogass minket! Kis összegnek is örülünk és hálásak vagyunk érte.