Jelentős bővülésen ment keresztül a hazai banki és biztosítási szakma egyik jelentős irodai háttérműveleteket támogató IT szolgáltató cége. Az msg Plaut Hungary-nál elindult a Pénzpiaci Divízió, amely bankoknak és biztosítóknak nyújt speciális tanácsadási szolgáltatásokat. Az új divízió célja, hogy az ügyfelek IT rendszereik fejlesztésében, optimalizálásában és egyéb kapcsolódó megoldásokban nyújtson segítséget. A Biztosító Magazin Juridesz Magdolnát, az MSG Csoport Pénzpiaci Divíziójának vezetőjét kérdezte, a cég egyik legnépszerűbb fejlesztéséről – a PaPM-ről (Profitability and Performance Management) – amelyet külföldön már széles körben használnak.
Mi valójában a PaPM és hogyan épül fel ez a rendszer?
A PaPM – azaz a „Profitability and Performance Management” – egy igen sokoldalú eszköz, amely elsősorban a biztosítók és bankok pénzügyi és kockázatkezelési folyamatait támogatja. A PaPM három árom fő komponensre épül: az Üzleti adatokat és folyamatokat modellező rész lehetővé teszi, hogy a tényleges, releváns üzleti adatokkal a folyamatokat pontosan leképezzék az alkalmazásban. A kalkulációs motorral a modellezett üzleti folyamatokhoz kapcsolódó kalkulációk készíthetők. A rendszer különlegessége, hogy kódolás nélkül, egyszerűen „Lego-szerű” blokkokban építhetők fel a kalkulációk. Végezetül pedig a riportálási és elemzési modul segítségével az előbb említett kalkulációk végeredménye könnyen megjeleníthető különböző riportokban. A számolás eredménye akár könyvelési feladás is lehet a rendszerből, akár további elemzések készíthetők az adatokból a rendszerben vagy azon kívül.
KORÁBBAN ÍRTUK
Behálózva: Az msg Plaut új kárrendezési megoldást mutatott be
Bartha Levente: Az msg komoly lehetőségeket lát a hazai fintech és insurtech fejlesztésekben
Milyen előnyei vannak a PaPM-nek?
A PaPM egyik legnagyobb előnye a rugalmasság. A rendszer képes szinte bármilyen adathalmazt kezelni, beleértve a valós idejű adatokat is. Ez egyértelműen felértékeli a megoldást azok számára, akik a gyors és megbízható adatfeldolgozásra támaszkodnak. A PaPM lehetőséget biztosít arra, hogy a felhasználók teljesen testreszabják a kalkulációs folyamatokat és riportálási lépéseket, ezáltal a rendszert pontosan az adott cég működéséhez igazítsák.
A PaPM másik kiemelkedő tulajdonsága a sebesség. A vállalkozások, és külnösen a pénzintézetek életében az idő kulcsfontosságú tényező, és a gyors adatelemzés hatékonyabb döntéshozatalt tesz lehetővé. A PaPM segítségével akár komplex számításokat is elvégezhetnek a felhasználók rövid időn belül, ami rendkívül fontos a pénzügyi világ gyorsan változó környezetében.
Ami pedig a széleskörű felhasználási lehetőségeket illeti, a PaPM többféle területen is bevethető, illetve részletekben is bevezethető
Milyen praktikus előnyökkel jár a PaPM rendszer használata a bankok és biztosítók számára?
A PaPM számos előnnyel bír a hagyományos kontrolling és analizáló eszközökhöz képest – mondja Juridesz Magdolna. A rendszer rendkívül rugalmas, így bármilyen adathalmazt képes befogadni vagy valós időben feldolgozni. A rugalmasság ezzel nem ér véget, hiszen a folyamatok és kalkulációs lépések is teljes mértékben testreszabhatók az adott pénzintézet igényei szerint.
A PaPM-ben az a jó, hogy az ügyfél a projekt lezárása után képes saját maga is építeni és karbantartani a különféle folyamatokat és riportokat.
– hívja fel a figyelmet Juridesz Magdolna.
Az architektúrát tekintve pedig a rendszer lehet Cloud-native, de akár helyi hálózaton is üzemelhet. Bármelyik verzió mellett is dönt az ügyfél a PaPM rendkívül gyors és hatékony működést biztosít, a fejlesztés során a gyorsaságra – ami a mai világban alapkövetelmény – külön figyelmet fordítottunk.
Mire használhatja egy bank vagy biztosító a PaPM rendszert?
Rengeteg előnye van a PaPM-nek, amit most részletesebben is megemlítenék az a riportálási és elemzési feladatok széles köre, amire az alkalmazást kiválóan lehet használni. Ki lehet építeni vele például egy teljes körű kontrolling rendszert.
A helyi számviteli standardok és az IFRS alapján is képes számításokat végezni, sőt, főkönyvbe történő feladások is készíthetők. Ezzel párhuzamosan akár tőkeszámítási modelleket is lehet futtatni. Különböző cash flow modellek és fedezeti hatékonyság mérése valósítható meg. A termékárazás és transzferárazás modellezése is működtethető benne. Hatékony ESG riportálás is kivitelezhető a rendszer segítségével. Minden egyéb, amihez nagy mennyiségű és gyors számításokra van szükség, megbízható és standard adatok felhasználásával.
A PaPM tehát egy sokoldalú eszköz, amely nemcsak a pénzintézetek működésének hatékonyságát növeli, hanem rugalmasságot is biztosít a folyamatosan változó piaci igényekhez való alkalmazkodásban.
– összegez Juridesz Magdolna.
Cikkünk cikk rövid betekintést nyújtott az msg Plaut Hungary új Pénzpiaci Divíziójának működésébe és a PaPM megoldás előnyeibe. Ha további részletek érdekelnek, érdemes közvetlenül is felvenni a kapcsolatot a céggel, vagy ellátogatni a honlapjukra.
Nyitókép: Kocsis Ferenc Árpád / Biztosító Magazin
Tetszett a cikk? Ne felejtsétek el megosztani! Köszönjük!
KÉRJÜK, HOGY TÁMOGASD A MUNKÁNKAT!
A Biztosító Magazin küldetése, hogy elősegítse Magyarországon a biztosítási tudatosság növekedését, valamint, hogy platformot teremtsen a szakmában dolgozó kollégák személyes márkájának építésére.
Ha neked, is fontosak ezek az értékek, akkor kérjük, hogy támogass minket! Kis összegnek is örülünk és hálásak vagyunk érte.