Kövesse Facebook oldalunkat!

Nagyot fordult a világ február óta. Pár hete még attól volt vonzó egy munkahely a dolgozók számára, ha támogatta az otthoni munkavégzést, mostanra viszont a legtöbben valószínűleg már nem bánnák, ha visszamehetnének az irodába. Legalább egy kicsit. A Fitpuli pszichológus szakértője, Varga Bori mesél a #stayathome árnyoldalairól és arról, mit tehetünk munkaadóként, hogy a távmunka megint élmény legyen. Legalább egy kicsit.

Sokszor halljuk, hogy az ember társas lény, de talán kevesebbszer gondolunk bele abba, miért is alakult ez így. A válasz, mint mindig, az evolúcióban rejlik: a főemlősöknél több mint 50 millió éve jelent meg a csoportos együttélés, az előemberek pedig 3-4 millió éve kezdtek el egymással együttműködni, eleinte főleg védelem és táplálékszerzés céljából. Ha valaki kiszorult ebből a kötelékből, vagyis elesett a csoport jelentette fizikai és pszichés erőforrásoktól, az súlyos vagy akár végzetes következményekkel járt.

A mostani járványhelyzetben ennek pont az ellenkezője igaz. A magánéletben és a munkahelyen is társas elkülönülésre kényszerülünk, amire sem az evolúció, sem a civilizáció nem készített fel minket.

Ilyen egészségügyi válságra rég nem volt példa. A legutóbbi globális járvány a spanyolnátha volt a múlt század elején, de azóta nagyon felgyorsult a világ

– magyarázza Bori, mivel nem tudjuk, meddig fog még tartani ez a helyzet és milyen feltételekkel. Ez a bizonytalanság értelemszerűen sokunkban frusztrációt okoz.

KORÁBBAN ÍRTUK

És egy csomó mást is. Az elszigeteltség könnyen átcsaphat magányba, hiszen sokkal kevesebb lehetőségünk van a társas kapcsolataink ápolására, legyen szó a barátainkról vagy a munkatársainkról. A munkahelyünk megtartó hálót és rendszerességet is jelent az életünkben, ami ilyenkor szintén sérül.

Ez sokszor a motiváció, a hatékonyság, az együttműködés és a tudásátadás rovására megy. Fontos, hogy azt nézzük, hogyan hozhatjuk ki a mostani helyzetből a legtöbbet egyéni és vállalati szinten is.

– mondja Bori. Íme, pár tipp:

1. A tudatosság fél egészség

A munka és a magánélet szoros kölcsönhatásban vannak egymással. Ha otthon kiegyensúlyozott az ember, általában a munkahelyén is hatékonyabb, ha pedig sikerül énhatékonyságot megélnie a munkahelyén, az a magánéletre is pozitív hatással van. A nagy elkülönülésben viszont ezek a határok könnyen elmosódhatnak.

Most különösen fontos, hogy analitikus módon szemléljük a működésünket és a szokásainkat. Húzzunk éles határokat munka és szabadidő között, gyakoroljunk önkontrollt és tartsuk magunkat a felállított napirendünkhöz.

– tanácsolja a pszichológus.

2. Ép testben…

Ép kolléga. Ez nem az a helyzet, amikor megengedhetjük, hogy elhanyagoljuk magunkat, sem testben, sem pedig lélekben. A Fitpulinál ezért is tettük nemrég elérhetővé mindenki számára az egészségmegőrző alkalmazásunk Office Gym modulját, aminek az edzéstervét Béres Alexandra dolgozta ki. De egy digitális egészségprogram sok minden másban is segíthet az otthoni mozgásra ösztönzésen kívül.

A hangulatnapló, az alvásnapló, a lépésgyűjtő és a vízbevitelmérő modul folyamatos visszajelzést ad a kollégáknak a napi egészségmutatóikról, hogy elérhessék a kitűzött céljaikat.

– magyarázza Bori.

3. Közös cél, egyéni siker

És ha már a céloknál tartunk: a saját és csoportos kihívások rengeteget segíthetnek abban, hogy távmunkában is hatékonyak maradjunk. Az egyéni célok kitűzésével saját magunk is növelhetjük az énhatékonyság-érzést és a motivációnkat, de ha egy egész csapat áll mögöttünk, sokkal többre lehetünk képesek. Bori tanácsa:

Legyünk kreatívak! Szabhatunk egymásnak kölcsönös határidőket, szervezhetünk mindfulness-kihívásokat, megoszthatjuk a céges chat platformon, ki milyen otthonról dolgozós menüt készített aznap vagy meghatározhatunk egy közös lépésszámot, amit csapat- vagy akár céges szinten minden nap el kell érni.

4. Maradjunk kapcsolatban

A csoportos kihívások mellett az egyéni figyelem is sokat számít. Attól például, hogy vezetőként nem találkozunk a munkatársakkal nap mint nap, ne feledkezzünk meg a rendszeres, konstruktív visszajelzés-adásról.

Fontos fenntartani a kollégákban azt az érzést, hogy továbbra is nyomon követjük és elismerjük a munkájukat.

– magyarázza a szakértő.

És persze figyelünk az egészségükre is: fektessünk nagyobb hangsúlyt a koronavírus elleni védekezéssel és az egészség, a motiváció és a munka-magánélet egyensúly fenntartásával kapcsolatos edukációra.

Van olyan cég, ahol a dolgozók külön platformon oszthatják meg az aggályaikat vagy kérhetnek segítséget a távmunkával kapcsolatban. Ez is azt az üzenetet közvetíti, hogy a válság alatt is veled vagyunk és nem hagyunk magadra.

Tetszett a cikk?
Ne felejtsétek el megosztani! Köszönjük!

Szimpatikus számodra a Biztosító Magazin?
KÉRJÜK, HOGY TÁMOGASD A MUNKÁNKAT!
A színvonalas tartalmak előállítása és a szerkesztőség napi működtetése az online kiadványok esetén is igényel anyagi ráfordításokat. Ezért bátorkodunk, most a tisztelt olvasókhoz fordulni, hogy felajánlásaikkal támogassák munkánkat.

A Biztosító Magazin küldetése, hogy elősegítse Magyarországon a biztosítási tudatosság növekedését, valamint, hogy platformot teremtsen a szakmában dolgozó kollégák személyes márkájának építésére.

Ha neked, is fontosak ezek az értékek, akkor kérjük, hogy támogass minket! Kis összegnek is örülünk és hálásak vagyunk érte.
BIZTOSÍTÓ MAGAZIN A KÖZÖSSÉGI MÉDIÁBAN
Facebook CSOPORTUNKBAN szakmai témákat vitatunk meg, Facebook OLDALUNKON pedig értesülhetsz a legfrissebb hírekről. Kövesd a Biztosító Magazint a közösségi média oldalakon is!

Ne maradj le semmiről...