Két hét alatt valamennyi nagybank drágított a hitelein azt követően, hogy az MNB 10 százalék fölé vitte az alapkamatát. Most főleg a személyi kölcsönök voltak soron, amelyekből már az olcsóbbakért is többet kell fizetni a jegybanki kamatnál. A lakáshiteleknél pedig általánossá vált a 8 százalék feletti THM – derül ki a Bank360.hu összeállításából.
A Magyar Nemzeti Bank július végén emelte 10 százalék fölé, 10,75-re az alapkamatát. A bankok nem kapkodták el a választ, augusztus elsején nem volt tömeges hiteldrágítás, de aztán jöttek sorban a kamatnövelések egymás után. A hónap első felében végül valamennyi nagybank hozzányúlt a hiteleihez. Ezúttal főleg a személyi kölcsönök voltak soron. Itt szinte minden nagy pénzintézet emelt, nem is kis mértékben.
Ennek hatására újra általánossá vált, hogy ezeket a hiteleket a jegybanki alapkamat fölötti áron lehet csak megkapni. Mostanra csupán nagyon ritka kivétel maradt a 10,75 százalék alatti teljes hiteldíj mutató (THM). Jellemzően 13-14 százalék felett kezdődnek a nagyobb bankok személyi hitel ajánlatai.
A régebben szokásosnak mondható elsejei kamatemelésekhez már nem ragaszkodnak a bankok, pedig ez augusztusban még hétfőre is esett. A személyi kölcsönök mellett a lakáshiteleknél is volt több hóközi drágítás. Ennek nyomán elbúcsúzhatnak az igénylők a 8 százalék alatti THM-ektől, még magasabb jövedelemmel is itt kezdődnek az ajánlatok – írja elemzésében a Bank360.hu.
A nagybankoknál így emelkedtek tovább a kamatok az augusztus elsejei drágítások után:
CIB Bank
A CIB Bank a személyi kölcsönök feltételeit módosította az alábbiak szerint:
- nettó minimálbér jóváírásának vállalása esetén 1 százalékponttal,
- havonta legalább 250 ezer és 450 ezer forint jövedelem vállalása esetén 1,50 százalékponttal (utóbbinál 7 millió forintos hitelösszegig),
- havi nettó 450 ezer forintos jövedelem igazolása és legalább 7 millió forint hitelösszeg igénylése esetén 2,50 százalékpont volt az emelés mértéke.
Az ügyleti kamat a módosítás után 10,95 és 15,95 százalék között van, a legkedvezőbb kamat eléréséhez legalább 450 ezer forintos jövedelem szükséges, a felvett hitelösszegnek pedig el kell érnie a 7 millió forintot.
Erste Bank
Az Erste Banknál az igazolt jövedelemtől és az igényelt hitelösszegtől függően eltérő, hogy mennyivel emelkedtek a személyi hitelek kamatai:
- legalább 200 ezer forint jövedelem mellett 0,70, 0,80 és 2 százalékpontos az emelés, függően a felvett hitelösszegtől,
- 300-399 ezer forintos jövedelem között 0,50 – 1,70 százalékpontos az emelés mértéke,
- 400 ezer forintos jövedelem felett pedig 0,50 – 2 százalékpont.
Az emelés egyaránt vonatkozott a szabad felhasználású és a hitelkiváltásra felvehető kölcsönökre is. Az elérhető ügyleti kamat 12,99 és 15,79 százalék között alakul.
Szintén emelt az Erste a fogyasztóbarát személyi kölcsön kamatán, amit a jövedelem és a hitelösszeg mellett a választott futamidő is befolyásol. Az emelés mértéke 0,50 – 2,55 százalékpont között változott, így az ügyleti kamat 13,19 és 20,08 százalék közé esik. A legolcsóbb kamat eléréséhez a fogyasztóbarát hitelnél legalább 250 ezer forint nettó jövedelemre, 8-10 millió forint közötti hitelösszegre és 66-84 hónap közötti futamidőre van szükség.
MKB Bank és Takarékbank
Egyforma mértékben emeltek augusztus 15-től a személyi hitelek kamatain a Magyar Bankholding tagbankjai, az MKB Bank és a Takarékbank. A kamatnövelés mértéke a jövedelemtől függ és 1-2 százalék között van:
- 150 ezer forintos jövedelem felett 1 százalékpont, legalább ekkora összeg jóváírásának vállalása mellett 1,50 százalékpont,
- 350 ezer forintos jövedelem felett 2 százalékpont, legalább ekkora összeg jóváírásának vállalása mellett szintén 2 százalékpont,
- 600 ezer forint jövedelem felett 1 százalékpont, legalább ekkora összeg jóváírásának vállalása mellett szintén 1 százalékpont.
A legkedvezőbb ajánlathoz 600 ezer forint jóváírás vállalása szükséges, így az ügyleti kamat 9,99 százalék az MKB és a Takarékbank esetén is. A 150 ezer forintos jövedelem 16,99 százalékos kamathoz elegendő az augusztus 15-ei módosítás után.
A fogyasztóbarát személyi kölcsön kamata 2 százalékponttal lett magasabb, 14,99 százalékos kamattal érhető el.
Raiffeisen Bank
A Raiffeisen Bank is emelt a személyi kölcsönök kamatán. A standard kamat 1,50 százalékponttal, 19,45 százalékról 20,95 százalékra nőtt, emellett az alábbi változások történtek:
- aktív számlahasználattal (legalább négy tranzakció) minimálbér érkeztetése, valamint 250 és 450 ezer forint feletti jövedelemnél is 1 százalékpont volt az emelés mértéke,
- az új ügyfelek által igénybe vehető kölcsönöknél pedig 1,50 százalékpont.
A legkedvezőbb, 12,95 százalékos ügyleti kamatot aktív számlahasználattal és legalább 450 ezer forintos jövedelemmel lehet igénybe venni.
UniCredit Bank
Az UniCredit Banknál a standard kamat mértéke nem változott, az továbbra is kereken 18 százalék. A többi, jövedelemhez, igényelt hitelösszeghez és a hitelfedezeti biztosításhoz kötött személyi kölcsön kamata 0,05 és 2,50 százalékpont közötti mértékben emelkedett, és ezeket lényegesen olcsóbban is meg lehet kapni az egyes esetekben. A legkedvezőbb elérhető kamat így 10,80 százalék. Havi 150 ezer forintos nettó jövedelem jóváírása esetén a legkedvezőbb elérhető kamat 11,93 százalék, ehhez 6-10 millió forint közötti hitelösszeget szükséges felvenni és hitelfedezeti biztosítást is kell kötni. 250 ezer forintos jövedelemmel 11,84 százalék az elérhető legalacsonyabb kamat, 400 ezer forinttal pedig 10,80 százalék.
K&H Bank
A sort egyébként augusztusban még a K&H Bank nyitotta a személyi kölcsönöknél, amikor havi nettó 300 ezer forint jövedelem alatt 1,41 százalékpontot drágított, így az ügyleti kamat 17,40 százalékra módosult. A havi nettó 300 ezer forint feletti jövedelmű igénylőknek pedig 3,21 százalékponttal emelkedett a kamat, 15,20 százalékra – emlékeztetett rá a Bank360.hu.
A legnagyobb bank a jelzáloghitelei kamatán emelt
Az OTP Bank augusztus 15-től a jelzáloghitelek feltételein módosított. A növelés mértéke kamatperiódusonként eltérő volt:
- az 5 éves kamatperiódusú kölcsönök kamata 1 százalékponttal,
- a 10 éves kamatperiódusú kölcsönök kamata 0,75 százalékponttal,
- a 20 éves kamatperiódusú kölcsönök kamata 0,39 százalékponttal emelkedett.
A módosítás érintette a lakásvásárlásra, építkezésre, lakás- és egyéb hitel kiváltására felvehető kölcsönöket, emellett a szabad felhasználású jelzáloghiteleket is.
Az UniCredit Bank a személyi kölcsönök mellett a jelzáloghitelein is módosított. A 10 éves kamatperiódusú kölcsönök kamat 0,15, illetve 0,70 százalékponttal emelkedett, a fix kamatozású lakáshitelek és szabad felhasználású jelzáloghitelek kamata pedig a választott futamidőtől függően 0,15-0,50 százalékponttal.
Tetszett a cikk? Ne felejtsétek el megosztani! Köszönjük!
KÉRJÜK, HOGY TÁMOGASD A MUNKÁNKAT!
A Biztosító Magazin küldetése, hogy elősegítse Magyarországon a biztosítási tudatosság növekedését, valamint, hogy platformot teremtsen a szakmában dolgozó kollégák személyes márkájának építésére.
Ha neked, is fontosak ezek az értékek, akkor kérjük, hogy támogass minket! Kis összegnek is örülünk és hálásak vagyunk érte.