Közzétette a Generali Biztosító a karácsonyi ünnepekre vonatkozó kárstatisztikáit. Eszerint december 24. és január 1. között közel 1400 kárt jelentettek be, összesen közel 250 millió forint értékben, ami naponta átlagosan 155, illetve óránként 6 káresetet jelent. A háztartásokban a legtöbb kárt a vezetékes víz és a tűz okozták.
A „tipikus” karácsonyi károk közt általában olyanokra gondolunk, mint amikor a családfő a karácsonyfa felállításakor kisbaltával elvágta a kézfejét, vagy amikor az ünnepi nagytakarítás alatt ráálltak a radiátorra, ami leszakadt, a kifolyt víz pedig károsította a parkettát.
Azt azonban kevesen tudják, hogy a legtöbb bajt a karácsonyi időszakban is a vezetékes vízzel kapcsolatos károk okozzák
– az ünnepek alatt több mint 430 ilyen eset történt a Generali ügyfeleivel, több mint 40 millió forint értékben.
31 millió forint kártérítés a tűzesetek után: tűzeset és robbanás
Karácsonyi kárként említhető, amikor a bekapcsolva hagyott izzósor zárlat miatt meggyújtotta a karácsonyfát a család távollétében, és több szoba is leégett a lakásban. Azonban az gyakori és sajnos egész évben jellemző, hogy a napjainkban megnövekedett áramfelhasználást nem bírják a régi vezetékek, laza kötések, melyek elektromos zárlatot, tüzet okozhatnak.
A karácsonyi ünnepek alatt most közel 30 tűzeset történt, amelyek értéke több mint 31 millió forint. Sőt, közel 10 robbanásról is érkezett bejelentés, amelyek összértéke elérte a közel 17 millió forintot.
Megyénként átlagosan 70 káreset
Az összes káresetet tekintve a legtöbben Budapesten jártak pórul december 24. és január 1. között, ahonnan több mint 340 bejelentés érkezett közel 70 millió forint értékben. Az esetek számát tekintve a megyék közül Pest megye végzett az élen közel 130 bejelentéssel, míg Csongrádban és Borsod-Abaúj-Zemplénben egyenként közel 80 esetet jelentettek. A legkevesebb kár Nógrád és Tolna megyékben történt: ott a bejelentések száma 20 alatt maradt.
Szakértői tippek a megelőzés érdekében
- Fokozottan ügyeljünk rá, hogy ne terheljük túl a hálózatot, és rendeltetésszerűen használjuk elektromos eszközeinket!
- Ha elutazunk, ellenőrizzünk minden elektromos berendezést, különös tekintettel az elosztókra, és ha szükséges, áramtalanítsuk is azokat! Így megelőzhetjük, hogy egy komolyabb meghibásodás vagy zárlat a távollétünkben okozzon károkat.
- Fontos, hogy időnként felülvizsgáltassuk az épület vezetékhálózatát
Ha lehetőségünk van rá, az alumíniumvezetékeket cseréltessük rézre, és építsünk be korszerű védelmi eszközöket. - Ügyeljünk rá, hogy csak megbízható forgalmazótól származó, megfelelő minőségű, szabványoknak megfelelő berendezést vásároljunk!
- Az újonnan beszerzett eszközök – például egy klímaberendezés – felszereléséhez és beüzemeléséhez mindenképpen hívjunk szakembert!
- Ajánlott intelligens tűzjelző, tűzérzékelő rendszert, füstjelzőt beépíteni otthonunkba, amely azonnal jelzi a bajt.
- Érdemes észben tartani, hogy a biztosítás csak akkor nyújt védelmet, ha ténylegesen tűz keletkezik, tehát lánggal való égés következik be.
Fotó: Freepik
Tetszett a cikk? Ne felejtsétek el megosztani! Köszönjük!
KÉRJÜK, HOGY TÁMOGASD A MUNKÁNKAT!

A Biztosító Magazin küldetése, hogy elősegítse Magyarországon a biztosítási tudatosság növekedését, valamint, hogy platformot teremtsen a szakmában dolgozó kollégák személyes márkájának építésére.
Ha neked, is fontosak ezek az értékek, akkor kérjük, hogy támogass minket! Kis összegnek is örülünk és hálásak vagyunk érte.