Az idén nem várható gazdasági összeomlás, és amiatt sem kell aggódni, hogy az Egyesült Államok kamatemelési ciklusba kezdett, érdemes viszont jobban odafigyelni az inflációs adatokra – mondta Juscsák György, a J. P. Morgan igazgatója az Aegon Prémium Üzletág júniusi Ügyfélklubján. Véleménye szerint a feltörekvő piacok – Kínával az élen – továbbra is jó befektetési célpontok.
Köszöni szépen jól van…
„A gazdasági válságba 2008-ban elsőként belecsúszó, majd elsőként kilépő Egyesült Államok köszöni szépen, jól van. Mostanra az európai országok, még Görögország is követte a felívelés útján, Kína pedig szintén fenntartható növekedési pályára állt”
– összegezte az aktuális világgazdasági helyzetet a J. P. Morgan igazgatója az Aegon Prémium Üzletág júniusi Ügyfélklubján. Juscsák György a befektetőket világszerte leginkább érdeklő kérdésekre igyekezett választ adni, köztük arra, hogy számíthatunk-e egy újabb gazdasági visszaesésre az elkövetkező hónapokban.
A J. P. Morgan elemzői nem várnak recessziót az Egyesült Államokban 2019 vége előtt
Az országban a munkanélküliségi ráta jelenleg 3,9 százalék, ami gyakorlatilag teljes foglalkoztatottságnak felel meg. A beszerzési menedzser index (PMI, Purchasing Manager Index) továbbra is zöldben áll, azaz 50 pont fölötti, ami azt jelenti, hogy a vállalatok piacaik és a fogyasztás bővülésével számolnak.
Mindeközben az USA kamatemelési ciklusba kezdett, fokozatosan szivattyúzva ki azt a pénzt a gazdaságából, amelyet a válság kitörése után belepumpált.
„Jelenleg nincs közgazdász, aki meg tudná mondani, mi lesz ebből. Az mindenesetre bizonyos, hogy mivel egyre nehezebb munkaerőt találni, a bérszínvonal emelkedik, ami inflációt generál majd, és ez okozhat gazdasági visszaesést”
– véli Juscsák György.
Több egymás utáni FED kamatemelésre számítanak az elemzők
A J. P. Morgan-nél arra számítanak, hogy ebben az évben még három, jövőre pedig további négy 25 bázispontos kamatemelésről dönt majd a Fed, amelynek eddigi ez irányú lépéseit piaci eufória fogadta. Bár piaci törvényszerűség szerint a kötvényárfolyamok a kamatok csökkenésére reagálnak emelkedéssel, így a központi bank javuló diagnózist állít fel a gazdaságról. „Azaz elég erősnek gondolja ahhoz, hogy megálljon a saját lábán” – magyarázta Juscsák György, aki szerint 4 százalékos kétéves – kötvénykamat környékén várható, hogy az infláció meglódul, a piacok pedig megijednek. Ez nem most lesz: az első, a várakozásoknál magasabb inflációs adat az idén februárban érkezett.
Óriás és belül egységes: leginkább emiatt kedvelik a befektetők az amerikai piacokat
A szakember kitért arra is, miért részesítik egyértelműen előnyben a befektetők az Egyesült Államok piacait a rendkívül kedvező európai befektetési klíma ellenére.
- Az öreg kontinensen ugyanis 8 százalék fölötti a munkanélküliségi ráta, azaz van honnan felszívni a munkaerőt, ha tartósan emelkedni kezd a fogyasztás és az ipari termelés, emellett jelenleg alacsonyak a kamatok, azaz „olcsó a pénz”.
- Az Amerikára kacsingató befektetőket Juscsák György szerint leginkább az motiválhatja, hogy az USA belső piaca önmagában is óriási, ráadásul egységes.
- Ugyanez nem mondható el Európáról, amely a következő időszakban politikai kihívásokkal is kénytelen szembe nézni.
- Németország számára például kulcsfontosságú, hogy az Európai Unió ne essen szét, hiszen míg az Egyesült Államok csupán nemzeti össztermékének 12 százalékát exportálja, a németek mintegy 40 százalékát.
A hosszú távú befektetésekben gondolkodóknak továbbra a fejlődő piacokat ajánlja
Kínában az urbanizáció és a motorizáció terjedése exponenciálisan növekvő dinamikával húzza maga után a fogyasztást, és ezzel együtt a GDP-t. A kínai lakosságnak pedig még mindig csak kevesebb mint 60 százaléka lakik városokban. Óriási a potenciál az ázsiai óriásországban, ami már most a világ teljes kibocsátásának 20 százalékát adja, a legnagyobb valutatartalékkal rendelkezik, és egyre több olyan vállalatot tud felmutatni, amelyek globális szinten is egyedülálló technológiát alkalmaznak.
Az amerikai és a fejlődő piaci befektetés a legjobb, a készpénz és a kötvény a legrosszabb befektetési döntés lehet a következő években.
– foglalta össze az előadását a J. P. Morgan igazgatója.
Tetszett a cikk? Ne felejtsétek el megosztani! Köszönjük!
KÉRJÜK, HOGY TÁMOGASD A MUNKÁNKAT!

A Biztosító Magazin küldetése, hogy elősegítse Magyarországon a biztosítási tudatosság növekedését, valamint, hogy platformot teremtsen a szakmában dolgozó kollégák személyes márkájának építésére.
Ha neked, is fontosak ezek az értékek, akkor kérjük, hogy támogass minket! Kis összegnek is örülünk és hálásak vagyunk érte.