Nagyon fontosnak tartják a szülők, hogy a gyerekek megtanuljanak bánni a pénzzel, tisztában legyenek értékével és szerepével. Az Erste felmérése szerint azonban nincsenek könnyű helyzetben, amikor alapvető fogalmakat kell elmagyarázni, mert a többség nem ismer olyan eszközöket, például társasjátékot vagy applikációt, amely segítene az edukációban. A legkisebbek pénzügyi tudatosságra neveléséhez a szülők legszívesebben egy mesekönyvet hívnának segítségül. Ezt bizonyítja az Erste ősszel kiadott mesekönyvének sikere is: a Cserebere az erdőben még a boltokban sincs, máris újra kell nyomni több ezer példányban.
Felmérést készített az Erste Bank
Az Erste ügyfelei szerint minden korosztályban érdemes beszélni a gyerekekkel a pénzügyekről, a többség szerint kifejezetten fontos ez a téma – derül ki a bank több mint kétszáz szülő megkérdezésével készült, nem reprezentatív felméréséből. Bár a válaszadók kétharmada szerint a pénzügyi edukáció elsősorban az óvoda és az iskola feladata, a szülők jellemzően már túl vannak legalább egy ilyen beszélgetésen (69 százalék), vagy tervezik, hogy leülnek gyermekükkel beszélni a pénz szerepéről (29 százalék).
Vajon miről beszélgetnének a szülők?
A szülők elsősorban a pénz értékéről, a megtakarítás fontosságáról, a bevételek és kiadások nyomon követéséről, valamint a bankkártyák és a bankszámlák működéséről beszélnének gyermekükkel.
Fontos témának látják még ezek mellett a bankautomaták használatát, a mobil- és netbank működését is. A válaszadók nagy többsége (85 százalék) nem tud olyan eszközről, ami segítene neki egy ilyen a beszélgetésben, pedig harmaduk úgy látja, hogy nehéz feladat a pénzügyekről beszélni gyermekének.
Gamification lehet a megoldás?
A felmérésben részt vevők legszívesebben a pénzügyi edukációt segítő társasjátékot (58 százalék), illetve valamilyen, okostelefonon vagy táblagépen (55 százalék) futó alkalmazást próbálnának ki. A legfiatalabb gyermekek esetében viszont a szülők a mesekönyvet tartják a legmegfelelőbbnek arra, hogy a pénzzel megismertessék a kicsiket: a 0-3 éves gyermeket nevelők szülők 67 százaléka, míg a 4-6 évesek esetében 74 százalék próbálna ki egy, a pénzügyi tudatosságra nevelést támogató mesekönyvet.
Magyarországon korábban nem létezett olyan mesekönyv, amely segítséget nyújtott volna a szülőknek a pénzügyi ismeretek átadásában. Az Erste ezt felismerve kereste meg a Pagony Kiadót, hogy együtt alkossanak egy olyan mesét, amellyel a szórakoztatáson túl alapvető gazdasági, pénzügyi ismereteket kaphatnak a gyerekek, játékos formában. Így született meg nemrég a Cserebere az erdőben című mesekönyv. A legkisebbek így játékosan, az erdei állatok életéről szóló meséken keresztül érthetik meg az olyan fogalmakat, mint a másokról és magunkról való gondoskodás, a kölcsön szerepe és az általa teremtett lehetőségek, vagy a dolgok csereberéjének szabályai
– mondta el Murányi Linda, az Erste PR és belső kommunikációs vezetője.
„A mesekönyv 2025 nyaráig megérkezik a könyvesboltok polcaira, de azok, akik Erste Cseperedő Bankszámlát nyitnak gyermeküknek, már most kapnak ajándékba egy példányt. A szeptemberben indult számlanyitási akció, illetve a mesekönyv sikerét mutatja, hogy kevesebb mint két hónap után több ezer példányban újra kell nyomtatni a Cserebere az erdőbent, olyan sok fogyott belőle. A bank társadalmi munkát végző partnerei, alapítványok, civil szervezetek segítségével hátrányos helyzetű családoknak is juttat a könyvből, amelyből jut a pénzintézet gyermekbarát bankfiókjaiba is. Az Erste eddig öt egységében alakított ki játszósarkot a bankoló szüleiket kísérő gyermekek számára” – tette hozzá.
Gyerekek és a zsebpénz
Az Erste felmérése szerint tíz szülőből nyolc ad a gyerekének zsebpénzt, amely jó eszköz lehet a pénzügyi neveléshez.
A szülők fele rendszeresen, további közel egyharmaduk alkalmanként, konkrét dologra – általában iskolás kortól. Az összeg az életkor növekedésével emelkedik: a 7-10 éveseket nevelő szülőknek csak a négy százaléka ad nagyobb zsebpénzt, 10-24 ezer forintot havonta, míg a 15-18 közötti fiatalok szüleinek viszont már a 36 százaléka. A többiek rendszerint szerényebb összeget szánnak erre a célra.
Saját bankszámla a gyereknek
A zsebpénzt érdemes a gyermek számára nyitott saját bankszámlára utalni, a szülők így a banki eszközök használatát is meg tudják tanítani – például a bankkártyáét, amit most 0 forint kibocsátási díj mellett lehet igényelni az év végéig megnyitott Erste Cseperedő Bankszámlák mellé.
A 14 év alattiaknak szánt számlán a szülők a gyerekek költéseit, számla- és kártyahasználatát folyamatosan nyomon követhetik saját George szolgáltatásukból.
Az Erste emellett folyamatosan hasznos és praktikus tippekkel is támogatja a szülőket és a gyerekeket, ezzel is hozzájárulva a gyermekek pénzügyi ismereteinek növeléséhez.
Nyitókép: Biztosító Magazin
Tetszett a cikk? Ne felejtsétek el megosztani! Köszönjük!
KÉRJÜK, HOGY TÁMOGASD A MUNKÁNKAT!
A Biztosító Magazin küldetése, hogy elősegítse Magyarországon a biztosítási tudatosság növekedését, valamint, hogy platformot teremtsen a szakmában dolgozó kollégák személyes márkájának építésére.
Ha neked, is fontosak ezek az értékek, akkor kérjük, hogy támogass minket! Kis összegnek is örülünk és hálásak vagyunk érte.