Az EFS Zrt. hazai térhódításának kezdete egészen 2011-ig nyúlik vissza, amikor is a vállalat elkezdte érdemi tevékenységét Magyarországon. A szervezet mindennapi működését átható filozófia azonban ennél sokkal mélyebb gyökerekre nyúlik vissza, hiszen a cég első munkatársai, még az osztrák anyavállalat, az EFS AG Ausztria égisze alatt kezdték meg szakmai pályafutásukat. Az EFS Zrt. értékesítési hálózatának két igazgatójával Waler Sylviával és Bozzai Gáborral beszélgettünk karrierük kezdetéről, az EFS Zrt. magyarországi terjeszkedéséről, és a biztosításközvetítői piac jelenlegi lehetőségeiről.
Bizonyára sokakban felmerülhet az a kérdés, hogy egy általánosan „férfiasnak” tipizált szakmában, mint a biztosításközvetítés, hogyan jut egy hölgy eszébe, hogy ezen karrierút mellett tegye le a voksát? – szól az első kérdés Waler Sylviához
Nos, az én történetem rendkívül érdekes, és még annál is nemzetközibb. Felvidéki magyarként a gazdasági diplomámat Pozsonyban szereztem meg, majd később Bécsben kezdtem el dolgozni. Az EFS-t egy szerencsés véletlennek köszönhetően Bozzai Gábor által ismertem meg. Bár kezdetben, a szakma elsajátításakor adódtak kisebb nehézségeim, mindvégig lenyűgözött a cégkultúra, és legfőképp az, hogy a vállalat „gender semleges” karrierlehetőséget kínál, azaz kellő kitartással és szorgalommal mindenkinek ugyanazon feltételek mellett nyílik lehetősége megvalósítani saját karriercéljait.
Említette a kisebb nehézségeket… Megosztana néhányat? – Bizonyára ez hasznos tapasztalattal bír majd a szárnyaikat most bontogató, a biztosításközvetítő szakmával most ismerkedő fiatalok számára.
Nézze, azt gondolom egyértelműen kijelenthető, hogy én többszörösen „handikeppel” indultam a karrierem kezdetekor. Nőként ismerkedtem egy számomra addig ismeretlen szakmával, ráadásul kapcsolati tőke nélkül egy idegen országban, melynek a nyelvét sem beszéltem anyanyelvi szinten. Mégis elmondható, hogy könnyedén vettem a kezdeti „akadályokat”, hiszen mindvégig mögöttem voltak a szakmai feletteseim, akik segítségével és a vállalat támogatásával folyamatos professzionális szakmai képzéseken és konferenciákon vehettem részt, ezáltal is elősegítve szakmai fejlődésemet. Utólag is visszagondolva ez egy felbecsülhetetlen kincs volt számomra.
Most Gáborhoz fordulnék. Ha jól tudom, akkor az Ön története sem mindennapi. Mesélne pár gondolatot pályafutása kezdetéről?
Természetesen. Még középiskolásként kerültem Bécsbe, és az egyetemi tanulmányaimat is itt folytattam. Ezen időszak alatt, 20 évesen kezdtem el dolgozni az EFS-nél. Valahogy mindig is a pénzügyi-gazdasági szektorban képzeltem el magam, mégis, közel húsz év távlatából is a lehető legjobb időzítéssel kezdtem el a cégnél tevékenykedni. Nyelvi nehézségeim nekem is akadtak, különösen a szakmai nyelvezettel, ugyanakkor az EFS által nyújtott perspektíva, illetve a Sylvia által is említett professzionális szakmaiság tükrében könnyedén felül tudtam kerekedni a kezdeti „megpróbáltatásokon”.
Nos eddig két fiatal szárnypróbálgatásairól beszéltünk, viszont most két nemzetközi szinten is elismert Igazgató ül velem szemben. Mesélnének az idáig vezető útról?
A Bécsben töltött időszak alatt maximálisan igyekeztünk kiaknázni a lehetőségeinket. – folytatta Bozzai Gábor. Viszonylag hamar már középvezetői szintet értünk el mindketten, és egy 15-20 fős, többségében magyar fiatalokból álló értékesítési csapatot vezettünk. Felismertük annak tényét, hogy az Ausztriában élő magyarok mennyire magukra vannak utalva pénzügyeik és a biztosítási ügyeik intézésében. Nagyon speciális az ő helyzetük, hiszen életvitelszerűen Ausztriában élnek, mégis ismeretlen számukra az osztrák pénzügyi kultúra. Felismertük annak lehetőségét, hogy mennyire fontos ennek az ügyfélkörnek, hogy egy honfitársuktól, magyar nyelven, egy „magyarul gondolkodótól” kapjanak segítséget a mindennapos pénzügyeik intézésében.
És ezek után került előtérbe a Magyarországi terjeszkedés?
Igen. – válaszolja Waler Sylvia. Úgy gondolom, hogy mindkettőnk nevében mondhatom, hogy rendkívül élveztük ezt a pár éves időszakot. Nagyon sok pozitív visszajelzést kaptunk, és ezen elégedett ügyfeleinket a mai napig az ügyfélkörünkben tudhatjuk. Aztán egyszer csak megszólalt egy hang bennünk, nevezzük honvágynak, hogy azt a fantasztikus dolgot, amit itt csinálunk, miért ne vihetnénk el Magyarországra is…
És természetesen a szakmai szempontokat sem hagyhatjuk figyelmen kívül. – vette át a szót Bozzai Gábor. Ausztriában már abban az időszakban is rendkívül magas volt a kockázati biztosítások penetrációja szemben a magyarországi számokkal. Kint már akkor is nagy kultúrája volt pl.: a hitelfedezeti biztosításoknak, sőt jelzáloghitelek mellé kötelező volt, míg Magyarországon akkortájt, és sajnos még most is gyermekcipőben jár. Egyszerűen felébredt bennünk a küldetéstudat, hogy azt a tudást és tapasztalatot, amelyet felhalmoztunk, miért ne adnánk át egy sokkal nagyobb ügyfélkörnek itt Magyarországon.
És hogyan fogadta a vállalat vezetése két ilyen fiatal szakember nemzetközi terjeszkedési ötletét?
Nos, ahogy Ön is utalt rá, egy ilyen volumenű terjeszkedés egy kivételesen jelentős horderejű döntés. A vállalat vezetése részletes piacelemzéseket, piackutatásokat végzett, és egy hosszútávú stratégia mentén vittük végig közösen a terjeszkedési folyamatot. Nagyon hálásak vagyunk az EFS osztrák igazgatóságának, hogy mindvégig hittek bennünk, támogatták, és a mai napig támogatják a hazai lányvállalat térhódítását. Azt gondolom, hogy a terjeszkedés sikerességét jól fémjelzi azon többtízezer magyarországi elégedett ügyfél, akik azóta a bizalmukkal tiszteltek meg bennünket.
És közel kétévtizedes szakmai múlttal a hátuk mögött hogyan látják a biztosításközvetítői szakma és azon belül az EFS jelenlegi helyzetét és lehetőségeit Magyarországon?
Az utóbbi évekhez hasonlóan a következő pár évben is turbulens piaci környezetre utalnak a jelenlegi várakozások. A digitalizáció, az egyre erőteljesebben megjelenő piaci szabályozás minden bizonnyal kihívás elé állítja majd a szektor szereplőit. Az EFS egyedisége mindenkor is a változásokra adott gyors, megfelelő és szakszerű reakciókban rejlett, így rendkívül bizakodóak vagyunk a vállalat rövid-. közép-, illetve hosszútávú fejlődését és eredményét illetően is.
KORÁBBAN ÍRTUK
Továbbra is növekedési pályán az EFS Zrt.
Napi szinten hallunk róla, hogy az említettek mellett a teljes közvetítői szakma legnagyobb kihívása a tehetséges fiatalok „becsatornázása” a biztosításközvetítői szektorba. Egy korábbi cikkben már foglalkoztunk a kérdéssel, és tudjuk, hogy az EFS-nek is mennyire stratégiai kérdés a fiatalok megszólítása, és szakmai karrierjüknek a támogatása – Végezetül Sylviától kérdezném, hogy mit üzenne fiatalkori önmagának, vagy éppen annak a huszonévesnek, aki éppen azon hezitál, hogy érdemes-e elkezdeni a szakmát?
Magamnak csak annyit mondanék, hogy kezdjem el azonnal, és ne hezitáljak annyit… – kezdi válaszát nevetve Waler Sylvia. A szakmában elhelyezkedni vágyó tehetséges fiataloknak pedig azt üzenem, hogy mindenképpen érdemes megismerkedni ezzel a gyönyörű szakmával, hiszen amellett, hogy önfegyelemre, és kitartásra is tanít, remek lehetőséget ad arra, hogy valaki megvalósítsa a karrierálmait.
Egy biztos: az EFS Zrt. pedig az a cég, ami a munkatársainak megadja azt a szükséges keretrendszert, hogy ezt az életre szóló lehetőséget meg is valósítsák.
Tetszett a cikk? Ne felejtsétek el megosztani! Köszönjük!
KÉRJÜK, HOGY TÁMOGASD A MUNKÁNKAT!
A Biztosító Magazin küldetése, hogy elősegítse Magyarországon a biztosítási tudatosság növekedését, valamint, hogy platformot teremtsen a szakmában dolgozó kollégák személyes márkájának építésére.
Ha neked, is fontosak ezek az értékek, akkor kérjük, hogy támogass minket! Kis összegnek is örülünk és hálásak vagyunk érte.