Kövesse Facebook oldalunkat!

El Greco egy különleges, magyar vonatkozású remekművével gazdagodott a Szépművészeti Múzeum állandó kiállítása. A Gonzaga Szent Alajos képmása című festményt kedden mutatták be a sajtó képviselőinek.

Az alkotás a MOL-Új Európa Alapítványnak köszönhetően került a múzeumba hosszú letétre, és a nagyközönség október 28-tól, az El Greco műveiből nyíló nagyszabású kiállításon láthatja majd több mint félszáz, a krétai-spanyol mestertől származó alkotás társaságában – közölte Baán László, az intézmény főigazgatója.

A Gonzaga Szent Alajost (1568-1591) ábrázoló mellkép az első portrék közé tartozik, amelyeket El Greco Spanyolországba érkezését követően festett.

Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója El Greco Gonzaga Szent Alajos képmása című festményének bemutatóján | Fotó: MTI/Balogh Zoltán

A festmény a 20. században több magánkollekcióban is megfordult, köztük a századforduló Magyarországának talán legjelentősebb magángyűjteményével rendelkező Nemes Marcellében is, aki sok más remekművel együtt az 1910-es évek elején vételre ajánlotta a magyar államnak és a főváros vezetésének – idézte fel Baán László.

KORÁBBAN ÍRTUK

Hiába van luxusautód vagy jacuzzid, ha nincs otthon műtárgyad, csak egy „gazdag bunkó” vagy!

A kortárs művészeti szektor - annak ellenére, hogy komoly eredményeket tud felmutatni - úgy tűnik még nem nőtte ki magát teljesen, pedig akár Magyarország új iparága is lehetne. Mivel kevésbé vagyunk erre szocializálódva, ez a story eddig nem állt össze egy olyan produkcióvá, amire tapsolni kezdene a közönség

Sajnos egyikük sem élt ezzel a lehetőséggel, így a páratlan gyűjtemény számos kiemelkedő darabja 1913-ban egy párizsi aukción talált gazdára – tette hozzá Baán László.

Tájékoztatása szerint a remekművet a Christie’s aukciósház ez év júniusi árverésén 3,6 millió dollárért vásárolta meg a MOL-Új Európa Alapítvány.

Az alkotás több mint száz év elteltével került vissza Magyarországra és talált végleges otthonra – mondta a főigazgató, hozzátéve, hogy az új szerzeménnyel együtt összesen hat saját kezű El Greco-alkotás szerepel a múzeum spanyol gyűjteményében. Így a múzeum Spanyolországon kívül Európában a legtöbb saját kezű El Greco-festménnyel rendelkezik.




Ismertetése szerint a festmény egy itáliai arisztokrata családból származó ifjút ábrázol, aki nagyon fiatalon kapcsoltba került a spanyol királyi családdal. A fiatalember 1585-ben belépett a jezsuita rendbe, majd 23 évesen meghalt. Halála után 1605-ben boldoggá avatták, XIII. Benedek pápa 1726-ban a fiatal diákok védőszentjévé avatta, 1926-ban pedig XI. Pius pápa valamennyi keresztény fiatal védőszentjének nyilvánította.

Miklósa Erika Kossuth-díjas operaénekes, a MOL-Új Európa Alapítvány kuratóriumának elnöke El Greco Gonzaga Szent Alajos képmása című festményének bemutatóján | Fotó: MTI/Balogh Zoltán

Miklósa Erika operaénekes, a MOL-Új Európa Alapítvány kuratóriumi elnöke örömét fejezte ki, hogy ennyi év után a vásárlást követően a kép méltó helyére kerülhetett Európa egyik legjelentősebb spanyol festészeti gyűjteményében.

Az a tény, hogy ez a remekmű hosszú vándorlás és viszontagság után Budapestre került és a Szépművészeti Múzeum gyűjteményében kapott helyet, nemcsak a budapesti intézmény számára kivételes esemény, hanem a nemzetközi múzeumi élet számára is az.

– hangsúlyozta az eseményen Leticia Ruiz Gómez, a Szépművészeti Múzeumban október végén nyíló El Greco-kiállítás kurátora, a spanyolországi Patrimonio Nacional Királyi Gyűjteményének igazgatója.




Az október 28-án nyíló, összesen csaknem hetven művet bemutató tárlaton a látogatók több mint félszáz saját kezű alkotást láthatnak a spanyol-krétai mestertől. A kiállítás célja, hogy széles körű áttekintést adjon El Greco életművéről, bemutatva a festő teljes formai komplexitását és nagy ívű stílusfejlődését.

KORÁBBAN ÍRTUK

Kortárs műtárgyak: Idehaza még nem viszik úgy a képeket, mint a cukrot

Magyarországon nem igazán veszik a képeket, műtárgyakat, pedig globálisan ez egy hallatlanul prosperáló iparág – mondta Gajzágó György, a Kortárs Műgyűjtő Akadémia igazgatója a Világgazdaság konferenciáján.

A múzeumban látható művek mellett a tárlatra több mint negyven magán- és közgyűjtemény, például a madridi Prado és a Thyssen-Bornemisza Múzeum, a toledói El Greco Múzeum, a párizsi Louvre és a londoni Nemzeti Galéria kölcsönzött alkotásokat.

Nyitókép: MTI / Balogh Zoltán.

Tetszett a cikk?
Ne felejtsétek el megosztani! Köszönjük!

Szimpatikus számodra a Biztosító Magazin?
KÉRJÜK, HOGY TÁMOGASD A MUNKÁNKAT!
A színvonalas tartalmak előállítása és a szerkesztőség napi működtetése az online kiadványok esetén is igényel anyagi ráfordításokat. Ezért bátorkodunk, most a tisztelt olvasókhoz fordulni, hogy felajánlásaikkal támogassák munkánkat.

A Biztosító Magazin küldetése, hogy elősegítse Magyarországon a biztosítási tudatosság növekedését, valamint, hogy platformot teremtsen a szakmában dolgozó kollégák személyes márkájának építésére.

Ha neked, is fontosak ezek az értékek, akkor kérjük, hogy támogass minket! Kis összegnek is örülünk és hálásak vagyunk érte.
BIZTOSÍTÓ MAGAZIN A KÖZÖSSÉGI MÉDIÁBAN
Facebook CSOPORTUNKBAN szakmai témákat vitatunk meg, Facebook OLDALUNKON pedig értesülhetsz a legfrissebb hírekről. Kövesd a Biztosító Magazint a közösségi média oldalakon is!

Ne maradj le semmiről...